
GARDEN FURMAN
Pracownia Architektury Krajobrazu







Potrzeby kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu
Zawód technik architektury krajobrazu spełnia zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów zajmujących się szczególnym rodzajem ochrony i kształtowania środowiska jakim jest projektowanie, urządzanie, rewaloryzacja i pielęgnacja obiektów architektury krajobrazu.
Technik architektury krajobrazu:
-
produkuje rośliny ozdobne;
-
przygotowuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich;
-
nadzoruje pielęgnację parków, starodrzewu;
-
nadzoruje podległych pracowników.
Produkcja roślin ozdobnych realizowana jest poprzez stosowanie technologii produkcji drzew i krzewów ozdobnych, bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich.
W zakresie urządzania i pielęgnacji terenów zieleni technik architektury krajobrazu:
-
planuje i projektuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich;
-
wyznacza miejsca do zakładania trawników, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów;
-
posługuje się dokumentacją projektową w poszczególnych etapach realizacji i konserwacji terenów zieleni;
-
urządza tereny zieleni miast i obszarów wiejskich wg przygotowanego projektu;
-
przygotowuje miejsca do nasadzeń drzew i krzewów, zakłada trawniki i kwietniki;
obsadza wazy kwiatowe; przygotowuje mieszanki ziem ogrodniczych, torfu i podłoży dla roślin.
W zakresie rekultywacji terenów zdegradowanych:
-
wyznacza drzewa do karczowania lub wycięcia;
-
terminowo systematycznie organizuje pielęgnacje nad powierzoną zielenią na osiedlach, w parkach oraz przed obiektami użyteczności publicznej;
-
nadzoruje przycinanie żywopłotów, strzyżenia trawników;
-
pielęgnuje parki; odczytuje projekty terenów zieleni i wykonuje je w terenie.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik architektury krajobrazu przygotowany będzie do wykonywania następujących zadań zawodowych:
-
opracowywanie projektów obiektów terenów zieleni;
-
urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni i zadrzewień; urządzanie i konserwacja obiektów małej architektury krajobrazu;
-
prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą.
Absolwent w zawodzie technika architektury krajobrazu zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami przygotowany będzie do podejmowania pracy w:
-
jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu;
-
jednostkach realizacyjnych i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu;
-
jednostkach administracji samorządowej /m.in. w wydziałach: geodezji i kartografii, ochrony środowiska, kształtowania i pielęgnacji zieleni/;
-
placówkach służb ochrony zabytków i ochrony przyrody;
-
u właścicieli obiektów krajobrazowych; szkółkach drzew, krzewów i roślin ozdobnych.
Plan nauczania w zawodzie technik architektury krajobrazu
Nauka w technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu trwa 4 lata.
W trakcie nauki w szkole uczeń może przystępować do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w zakresie dwóch kwalifikacji wymienionych poniżej (symbol kwalifikacji R.21. i R.22.)
Do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodowe w zakresie kwalifikacji R.21. lub R.22. mogą przystępować absolwenci technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu, a także osoby, które posiadają wykształcenie średnie i ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe z w/w kwalifikacji.
Absolwent technikum lub osoba posiadająca wykształcenie średnie, która zda egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie dwóch kwalifikacji oznaczonych symbolami R.21. i R.22. otrzymują tytuł technika architektury krajobrazu.
Absolwent technikum po ukończeniu szkoły otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły i może przystąpić do egzaminu maturalnego.
W technikum realizowane są programy nauczania z poszczególnych przedmiotów opracowane na podstawie obowiązujących aktualnie:
-
podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół; postawy programowej kształcenia w zawodach;
-
ramowego planu nauczania.
W programie nauczania dla zawodu technik architektury krajobrazu przewidziano nauczanie przedmiotów ogólnokształcących biologii i języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz przedmiotu historia i społeczeństwo, jako przedmiotu uzupełniającego.
Biologia nauczana na poziomie rozszerzonym stwarza solidne podstawy do pozyskania wiedzy o budowie i funkcjonowaniu w środowisku mikroorganizmów i roślin, wzajemnych relacji pomiędzy środowiskiem człowieka a organizmami żywymi, genetycznym modyfikowaniem cech użytkowych organizmów, zależności pomiędzy odżywianiem się roślin i człowieka, funkcjonowaniu mikroorganizmów w środowisku oraz ich relacji z innymi organizmami.
Język angielski nauczany na poziomie rozszerzonym znacznie ułatwia i poszerza możliwości swobodnego poruszania się na rynku pracy zarówno w kraju jak i w Unii Europejskiej, gdzie istnieją dość szerokie możliwości pozyskania pracy w sektorze szeroko rozumianej branży ogrodniczej. Powiązanie naszej gospodarki z gospodarką krajów europejskich wymaga posługiwania się na co dzień przez średni i wyższy personel zarządzający firmą językiem obcym. Przyszłemu absolwentowi naszego technikum coraz częściej będzie oferowane zatrudnienie w firmach zagranicznych funkcjonujących na rynku polskim jak również często będzie podejmował pracę w firmach zatrudniających pracowników z różnych krajów, władających różnymi językami, gdzie znajomość języka obcego będzie podstawowym warunkiem przyjęcia do pracy i awansu zawodowego.
Nauka języków obcych (w naszym przypadku - angielski i niemiecki) odbywa się w grupach ćwiczeniowych, tworzonych według stopnia opanowania umiejętności językowych potwierdzonych świadectwem gimnazjalnym. W doborze i nauczaniu przedmiotów zawodowych położono duży nacisk nie tylko na wykształcenie umiejętności ściśle zawodowych (projektowanie, wykonywanie i pielęgnowanie obiektów architektury krajobrazu) ale także na wykształcenie umiejętności aktywnego zachowania się na rynku pracy, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, marketingu, zarządzania firmą i zasobami ludzkimi, korzystania z technik multimedialnych i pakietów programów komputerowych do wspomagania projektowania, kosztorysowania, prowadzenia firmy.