
GARDEN FURMAN
Pracownia Architektury Krajobrazu







Realizacje wykonanych terenów zieleni
Przedogródek przy zabudowie szeregowej
Jest to najważniejsza część ogrodu, która wita codziennie nas i naszych gości. Poniższy projekt przedstawia niewielki przedogródek znajdujący się przy domu w zabudowie bliźniaczej w Gostyniu. Propozycję zagospodarowania przedogródka inspirowały geometryczne kształty. Do wejścia domu prowadzi ścieżka, przy, której urządzono rabaty otoczone obwódką z bukszpanu wieczniezielonego wnętrze każdej z rabat zostało zaakcentowano odmiennie.









Zadrzewienie środpolne
Wykonane zadrzewienia śródpolne to zbiorowiska roślinne składające się z rosnących w niewielkich grupach drzew i krzewów, między innymi: klonów, osik, olch, malin i innych. Będą one pełniły bardzo ważną rolę w ekosystemie m.in. chronią przed erozją, silnymi wiatrami oraz są miejscem życia wielu drobnych zwierząt.






Grilowiska nad jeziorem w Żelaźnie
Realizacja projektu polegała na:
-
wytyczenie grillowisko o kształcie kwadratu o wymiarach 500 cm
-
murowananie paleniska z cegły szamotowej, z elementem rusztu metalowego
-
ustawienie 4 ław wykonanych z rozpołowionych bali drewnianych
-
montaż obrzeży betonowych oraz wysypanie terenu grillowiska klińcem








Zagospodarowanie skarpy w ogrodzie przydomowym w Żelaźnie
Pofałdowana rzeźba terenu zdecydowanie ożywia i wzbogaca założenia ogrodowe. Jest to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla właścicieli, ale także dla architektów krajobrazu. Dobrze wyprofilowana skarpa może stać się wspaniałym i oryginalnym elementem ogrodu, który przyciągnie wzrok niejednego gościa.
Ze względu na przeważającą ilość drzew i krzewów iglastych skarpa została obsadzona głównie roślinnością liściastą i bylinową, tak dobraną, aby skarpa nie wymagała wiele pracy i była atrakcyjna przez cały rok.
Jak widać odpowiednio zaprojektowana skarpa może stać się pięknym fragmentem ogrodu, w którym chętnie będziemy spędzać czas.






Przedogródek przed domem jedorodzinnym w miejscowości Krzywiń
Projekt zakłada usunięcie dotychczasowej roślinności. W części centralnej pozostała krzewuszka cudowna. Nasadzone rośliny to gatunki niewysokie, niewymagające w utrzymaniu. Pomiędzy roślinami, jako alternatywa trawnika, został wysypany biały grys






Budowa ścieżki przyrodniczo-historycznej na terenie ZSR w Grabonogu
Realizacja projektu polegała na:
-
wytyczeniu tras przebiegu oraz dokonaniu nasadzeń
-
zainstalowaniu 10 szt. tablic informacyjnych m.in. na temat wartości przyrodniczych oraz krajobrazowych obszaru parku oraz 30 szt. tablic gatunkowych
-
zamontowaniu obiektów małej architekt:ławek, koszy, stojaka oraz ławostołu









Pracę w tym ogrodzie,rozpoczeto kiedy były już położone trawniki i posadzone rośliny. Jednak jego kompozycja nie spodobała się właścicielom i zaczęliśmy sukcesywnie przez kilka lat zajmować się przebudową i doskonaleniem zestawień roślinnych i elementów architektury ogrodowej tak, aby stworzyć efektowny ogród






Ogród przydomowy realizacja 2013 roku






Wiosenne sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie
Prezentowany ogród o charakterze naturalistyczno-krajobrazowym. Cechuje go znaczna przewaga roślin liściastych oraz ciekawe, wielobarwne kompozycje drzew i krzewów iglastych. Dobrze zamaskowane granice takiego ogrodu pozwalają na jego idealnie wkomponowanie w otoczenie.
Dzięki takiemu zabiegowi mamy poczucie rozciągnięcia naszego ogrodu po horyzont.Wczesna wiosna to najlepsza pora roku na sadzenia drzew i krzewów - panują wtedy optymalne warunki do przyjęcia się roślin. Sadzone drzewa i krzewy pochodzą z szkółki Klasztoru Benedyktynów z Lubinia






Strefa buforowa-zadrzewienia śródpolne w miejscowosci Talary wiosna 2014
Zadrzewienia i zakrzewienia, tworzą w zdominowanym przez pola uprawne krajobrazie rolniczym tzw. wyspy środowiskowe. Ekosystemy te odznaczają się zazwyczaj dużym bogactwem przyrodniczym. Do obsadzenia strefy buforowej wykorzystano: Róża pomarszczona (Rosa rugosa Thunb), Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera),Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb), Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica (Thunb.),Grab pospolity (Carpinus betulus L.),Klon zwyczajny (Acer platanoides L.), Klon polny(Acer campestre L.), Olsza czarna (Alnus glutinosa Gaertn.),Wierzba biała, (Salix alba L.)




Żywopłot w miejscowosci Rębowo
Podstawowym celem zastosowania żywopłotu było stworzenie zwartego ogrodzenia, izolacji od hałasu, zanieczyszczenia powietrza, wiatru oraz oddzielenia gospodarswa. Do obsadznia wykorzystano gatunek jaowiec Blue Arrow w doniczce w ilości 114 sztuk dodatkowo zamontowano nawadnianie kropelkowe.





