
GARDEN FURMAN
Pracownia Architektury Krajobrazu







Listopad w ogrodzie
-
Opadające z drzew liście należy usuwać. Możemy je wykorzystać jako przewiewną ściółkę lub jako dodatek do kompostu. Musimy być jednak pewni, że liście pochodzą ze zdrowych drzew i nie przeniosą chorób. W przeciwnym razie należy liście spalić. Sprzątanie liści ułatwi odkurzacz ogrodowy. Jeżeli posiada funkcję rozdrabniania liści, zajmą one znacznie mniej miejsca, a dodane do kompostu, ulegną szybszemu rozkładowi.
-
Ścinamy i usuwamy zaschnięte części roślin jednorocznych i bylin. Usuwamy wszelkie części roślin porażone chorobami, a także nasienniki i kwiatostany.
-
Dopóki ziemia nie jest zamarznięta, możemy sadzić drzewa i krzewy. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu ich przed mrozami.
-
Do połowy listopada możemy jeszcze sadzić wrzosy.
-
Jedną z najważniejszych prac listopadowych jest okrycie roślin wrażliwych na niskie temperatury. Glebę wokół roślin o mało odpornych na mróz korzeniach (np. różaneczniki, magnolie) trzeba wyściółkować korą sosnową, trocinami, igliwiem lub liśćmi. Krzewy róż należy okopczykować ziemią, a krzewy zimozielone (różaneczniki, berberysy) należy okryć w całości za pomocą słomianych mat lub gałązek roślin iglastych.Uwaga: z zakładaniem zimowych osłon nie należy się zbytnio spieszyć, aby nie opóźnić przejścia roślin w stan spoczynku!
-
Po pierwszych przymrozkach zabezpieczamy posadzone na rabatach cebule tulipanów, narcyzy, hiacyntów i lilii. Glebę należy okryć około 5 cm warstwą ściółki z liści, torfu, kory lub pociętej słomy.
-
Przed nastaniem zimy należy obficie podlać wszystkie liściaste i iglaste drzewa i krzewy zimozielone, gdyż częstym powodem obumierania roślin w czasie zimy jest nie tylko mróz, ale również brak wody w glebie. W słoneczne zimowe dni woda odparowuje z gleby, a rośliny dodatkowo wysuszane są przez mroźne suche wiatry. Zobacz więcej: podlewanie roślin w zimie.
-
Listopad jest odpowiednim okresem aby pobrać sadzonki zdrewniałe krzewów liściastych, takich jak jaśmin czy liguster.
-
Należy dokonać pierwszego przeglądu przechowywanych w pomieszczeniach (np. piwnicy) karp dalii, bulw begonii i kłączy kanny. Torf, którym je przysypaliśmy, powinien być lekko wilgotny. Zwracamy też uwagę na obecność chorób grzybowych. Mocno porażone organy usuwamy i stosujemy sypki środek grzybobójczy. Zobacz więcej: przechowywanie bylin nie zimujących w gruncie.
-
Płytkie oczka wodne należy opróżnić z wody. Rośliny i ryby przenosimy do odpowiednio przygotowanych pojemników lub akwariów. W zbiornikach większych odporne na mróz rośliny mogą pozostać na swoim miejscu. Zobacz więcej: jak przygotować oczko wodne do zimy?



Październik w ogrodzie
-
Nasiona niektórych gatunków jednorocznych, takich jak chaber, nagietek, ostróżka pospolita czy smagliczka nadmorska, możemy posiać już jesienią i w ten sposób przyspieszyć ich wiosenną wegetację - wzejdą tak szybko, jak tylko pogoda na to pozwoli.
-
Rozety liściowe roślin dwuletnich, takich jak malwy, dzwonki, naparstnice i bratki, zimą narażone są na wysuszające wiatry, dlatego warto dobrze je podlać jesienią, a po pierwszych przymrozkach okryć gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną.
-
Możemy nadal sadzić cebule roślin kwitnących na wiosnę, musimy to jednak zrobić jeszcze gdy ziemia nie jest zamarznięta.
-
Cebule takich roślin, jak arisema, eukomis, cynobrówka, galtonia, kamasja, sternbergia, mogą zimować w gruncie, na stanowiskach przykrytych suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.
-
Wykopujemy natomiast cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie, czyli dalie, mieczyki, tygrysówki, sprekelie, frezji, tritonie, weltheimie, oraz fiołki alpejskie i pacioreczniki. Robimy to, gdy pierwsze przymrozki zwarzą liście roślin. Obumarłe pędy odcinamy 10 cm ponad karpą i wyciągamy karpy z ziemi. Robimy to delikatnie, tak aby nie uszkodzić delikatnych tkanek. Karpy suszymy przez kilka dni w przewiewnym miejscu, a następnie umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy korą, torfem lub trocinami i ustawiamy w suchym pomieszczeniu nie narażonym na działanie mrozu.
-
Sadzimy drzewa i krzewy ozdobne. Rośliny w pojemnikach możemy sadzić bez obaw. Natomiast jeżeli kupiliśmy rośliny z nagimi korzeniami, powinniśmy obejrzeć korzenie roślin i przyciąć ich uszkodzone części. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.
-
Wrażliwe na mróz krzewy (róże, hortensje, powojniki) u nasady obsypujemy ziemią lub korą do wysokości 20-40 cm (tzw. kopczykowanie). Nawet jeżeli gałęzie przemarzną, roślina odbije na wiosnę z dolnych okrytych części.
-
Wycinamy sadzonki ze zdrewniałych części pędów. Przygotowane sadzonki róż i innych krzewów liściastych umieszczamy w skrzynce z piaskiem i przechowujemy do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.
-
Nadal rozmnażamy byliny - sadzonki z wierzchołkowych części pędów zdążą jeszcze dobrze ukorzenić się przed nadejściem zimy.
-
Regularnie sprzątamy trawnik zasypywany przez opadające z drzew liście. Grabimy go i w drugiej połowie miesiąca kosimy po raz ostatni - wyższa trawa łatwiej zgnije pod śniegiem.
-
Na większych powierzchniach sprzątanie liści znacznie przyspieszy zastosowanie maszyn, takich jak odkurzacze ogrodowe.
-
Kosiarkę rozkładamy i czyścimy, a następnie dobrze oliwimy, składamy i odstawiamy na zimę do suchego pomieszczenia



WRZESIEŃ W OGRODZIE
-
Systematycznie usuwamy z pędów więdnące kwiaty róż powtarzających kwitnienie. Dzięki temu zabiegowi krzewy będą dłużej kwitły. Jeżeli natomiast uprawiamy róże nie powtarzające kwitnienia, możemy przyciąć ich pędy i przygotować sadzonki pędowe.
-
Powoli możemy rozpocząć sadzenie drzew i krzewów ozdobnych oraz roślin cebulowych. Aby cebulki zabezpieczyć przed atakami chorób grzybowych warto je przed sadzeniem zaprawić, np. w 0,2% roztworze Benlate przez około 10 do 15 minut, lub w roztworze Kaptanu przez około godzinę.
-
Sadzimy wrzosy, które jesienią pięknie kwitną. Najlepsze do założenia wrzosowej rabaty są stanowiska słoneczne z lekką i przepuszczalną, próchniczą glebą o pH 3,5 do 5,0. Podczas sadzenia młode wrzosy warto zaszczepić specjalną szczepionką mikoryzową dla roślin wrzosowatych. Dzięki temu rośliny na wrzosowisku znacznie łatwiej się przyjmą, a w przyszłości będą lepiej tolerować niedogodne warunki glebowe i okresy suszy.
-
Możemy przystąpić do przesadzania bylin. Przy tej czynności należy podzielić korzenie roślin. Podział odmładza byliny, dzięki czemu w następnym roku będą one dobrze rosły i obficie kwitły (w zależności od tempa wzrostu roślin, należy je dzielić co 2-5 lat). Każdy fragment podzielonej rośliny powinien zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstałe po dzieleniu warto posypać odpowiednim fungicydem.
-
Na początku września wykopujmy lilie, które rosły kilka lat na tym samym miejscu. Po oddzieleniu cebul sadzi się je od razu na nowym miejscu lub przechowuje do wiosennego sadzenia w lodówce (temperatura 2-4°C) przesypane torfem i zapakowane w foliowe torebki.
-
Po zaschnięciu wykopujemy również bulwy begonii bulwiastej. Bulwy należy oczyścić i obsypać ich górną stronę fungicydem. Następnie umieszczamy je w skrzynce z suchym piaskiem lub torfem. Przez zimę przechowujemy w suchym i chłodnym pomieszczeniu.
-
Letnie kwiaty, które już zakończyły swój żywot, warto jest przeznaczyć na kompost.
-
W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych. Większość nasion możemy pakować w papierowe torebki i pozostawić w suchym miejscu aż do wiosny. Niektóre gatunki, jak np. czarnuszkę, chaber bławatek, maczek kalifornijski, nagietek, czy ostróżkę, można wysiać już we wrześniu - rośliny uzyskane z siewu jesiennego wcześniej rozpoczną wzrost i kwitnienie w następnym roku.



LIPIEC W OGRODZIE
Ogród ozdobny:
-
Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czerwcu, na początku lipca trzeba wykopać cebule hiacyntów, narcyzów, szachownic, śniadków i kwitnących wiosną czosnków. Cebule hiacyntów koniecznie wykopujmy co roku, gdyż źle znoszą letnie opady deszczu. Cebule pozostałych roślin wystarczy wykopać co 3 lata, gdy nadmiernie się zagęszczą na rabacie. Wykopane cebule przeglądamy i wyrzucamy te porażone chorobami. Pozostałe przechowujemy aby posadzić je jesienią.
-
Przy suchej i słonecznej pogodzie pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin. Warto trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż co dzień powierzchownie. Dzięki rzadszemu ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Najefe
-
ktywniejsze jest podlewanie późnym popołudniem, gdyż rośliny mogą wtedy korzystać z wilgoci przez cały wieczór i noc.
-
Ziemię warto spulchniać za pomocą motyki, aby zapobiec powstawaniu na grządkach i rabatach głębokich pęknięć w ziemi, mogących powodować uszkodzenia korzeni roślin. Dzięki spulchnianiu, w glebie będzie dłużej utrzymywać się wilgoć po podlewaniu lub opadach deszczu.
-
Przy ciepłej pogodzie należy często kontrolować poziom wody w ogrodowej sadzawce. Jeżeli jest on zbyt niski, należy wodę uzupełnić. Jest to ważne gdy mamy zbiornik wyłożony folią. Odsłonięta folia szybko niszczy się pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym płytka woda mocniej się nagrzewa, co może niekorzystnie wpływać na roślinność oczka wodnego i sprzyjać zbyt obfitemu rozwojowi glonów.
-
Można jeszcze wysiać niektóre rośliny dwuletnie, takie jak fiołek rogaty, niezapominajka, czy stokrotka. Większość z nich wysiewamy do inspektu lub na rozsadnik. Po 3 do 4 tygodniach siewki pikujemy do inspektu lub na zagony. Wyjątkiem jest dziewanna, którą wysiewamy od razu na miejsce stałe, gdyż roślina ta nie znosi przesadzania. Zobacz więcej: jak uprawiać rośliny dwuletnie?
-
Na rabatach bylinowych i pod krzewami ozdobnymi warto zastosować ściółkowanie. Ściółka ogranicza rozwój chwastów i wyparowywanie wody z gleby. Dzięki temu nie będzie konieczne tak częste podlewanie roślin. Pod rośliny kwasolubne dobrym materiałem na ściółkę jest przekompostowana kora sosnowa.
-
Od połowy lipca do końca sierpnia będzie można okulizować róże.
-
Przez całe lato możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych (głównie zimozielonych) sadzonki półzdrewniałe.
-
W lipcu atakuje wiele szkodników, dlatego też należy często doglądać rośliny, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści.
-
Liście dalii i złocieni mogą być objadane przez skorki. Aby pozbyć się szkodników, zatykamy na tyczkach do góry dnem doniczki wypełnione wełną drzewną lub sianem. W takich pułapkach szkodniki bedą szukały schronienia w ciągu dnia i tworzyły gniazda. Zawartość doniczek ze szkodnikami trzeba spalić.



SIERPIEŃ W OGRODZIE
-
Sierpień i wrzesień to najlepszy okres do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepiej będą się ukorzeniać młode jednoroczne wierzchołki pędów.
-
Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej sadzimy rośliny cebulowe, takie jak zimowity i jesienne krokusy, które zakwitną już tej jesieni - około 2 miesiące po sadzeniu.
-
Skracamy do połowy długości pędy lawendy, dzięki czemu będą zwarcie się rozkrzewiać.
-
Przycinamy żywopłoty. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów z żywotników - jeżeli nie będziemy przycinać tych roślin od samej młodości, w przyszłości będą pozbawione gałęzi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej połowie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie. W tym miesiącu wykonujemy też ostatnie cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.
-
Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.
-
Jest dobry czas na dzielenie bylin. Większość przekwitniętych roślin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniając im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nastaniem jesieni.
-
Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnich uzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździków brodatych. Pamiętajmy natomiast, że nie przesadzamy malw, dziewann i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej było je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce stałe.
-
Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii.



MAJ W OGRODZIE
W maju przypadają tzw. "zimni ogrodnicy" (12-14 maja), po których w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki. Po tym czasie można już wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłody. W maju kontynuujemy wiosenne porządki w ogrodzie, wysiew nasion, trzeba też zająć się trawnikiem.
Cięcie: Po przekwitnięciu można prześwietlić krzewy kwitnące wiosną takie jak forsycja czy tawuła wczesna.
Prace porządkowe: Należy również usunąć zwiędłe kwiaty hiacyntów, narcyzy, krokusów, cebulic czy tulipanów zanim zawiążą się nasiona co osłabia cebulki.
Sadzenie: Można jeszcze sadzić drzewa i krzewy oraz byliny, zwłaszcza jeśli były sprzedawane w pojemnikach. Maj to najlepsza pora na sadzenie iglaków oraz azalii i rododendronów.W drugiej połowie tego miesiąca można wysadzić sadzonki kwiatów jednorocznych wrażliwych na chłody oraz najpopularniejsze rośliny balkonowe takie jak pelargonie, petunie czy surfinie.Wysadza się również bulwy i cebulki kwiatów letnich takich jak dalie, mieczyki, acidantery dwubarwne, krok osmie, brodie, pacioreczniki (kanny) czy tygrysówki pawie.
Siewy: Można wysiać do gruntu nasiona roślin szybko rosnących takich jak nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejkę, chabry, powoje, czarnuszki czy maczki kalifornijskie. Można w ten sposób "załatać" dziury w rabatach powstałe po przekwitnięciu wczesno wiosennych roślin cebulawych.W drugiej połowie maja, kiedy skończą się nocne przymrozki można wysiać bezpośrednio do gruntu nasiona niektórych warzyw: fasoli, groszku, rzodkiewki, dyni cukinii lub kabaczków. Nasiona przed wysiewem można moczyć przez kilka godzin w letniej wodzie. Najlepiej wysiewać warzywa partiami w odstępach czasowych około 10 dni - wtedy zapewnimy sobie ciągłość plonów.Czas też na pierwsze zbiory - już w maju możemy cieszyć się kwaskowatym rabarbarem.
Inne prace: Maj to odpowiednia pora na zakładanie trawnika lub łąki kwietnej.



CZERWIEC W OGRODZIE
Ogród ozdobny:
-
Ponieważ w czerwcu zaczyna być bardzo ciepło i słonecznie, należy pamiętać o podlewaniu i zraszaniu roślin. Aby rośliny nie cierpiały z powodu suszy gleba powinna być wilgotna do głębokości 10 cm. Najlepszą porą do zraszania jest wieczór. Zaleca się zraszanie długie i dokonywane rzadziej - jest ono lepsze niż krótkie zraszanie codzienne.
-
Przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach warto wymienić na nowe.
-
Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników (najlepiej ostrożnie obrywać je pacami), lilaków i róży. Z tych ostatnich wycinamy też dzikie pędy (wyrastają z ziemi i jaśniejsze niż pozostałe).
-
W czerwcu w fazę szybkiego wzrostu wchodzą żywopłoty, dlatego ważne jest aby je przyciąć. Rozpięcie sznura wzdłuż żywopłotu w łatwy sposób pomoże przyciąć żywopłot w miarę równo. Cięcia wygodnie dokonuje się przy pomocy sekatorów elektrycznych. Należy jednak pamiętać, iż niektóre krzewy, np. irgi, wymagają cięcia wyłącznie sekatorem ręcznym.
-
Po okresie kwitnienia można dzielić kosaciec bródkowy. Kłącza wykopujemy, dzielimy i po zasadzeniu obficie podlewamy.
-
Wykopujemy i rozdzielamy cebule tulipanów gdy 1/3 łuski jest zbrązowiała. U tulipanów zabieg ten wykonujemy co roku, a u innych roślin cebulowych co 3 lub 4 lata.
-
W czerwcu wysiewamy rośliny dwuletnie, min. stokrotkę, bratki czy goździk brodaty. Ponieważ podczas kiełkowania powinny mieć dużo wilgoci, warto wysiać je w miejscu cienistym.
-
Na początku czerwca można pobrać sadzonki niezdrewniałe z niektórych drzew i krzewów.
-
Spustoszenia w ogrodzie mogą dokonać mszyce. Jeżeli zdecydujemy się na spryskiwanie insektycydami, należy pamiętać aby w czasie spryskiwania zachować przynajmniej 30-centymetrowy odstęp od rośliny. Część środków chemicznych na mszyce została wycofana z zastosowań amatorskich. Dlatego coraz większego znaczenia nabierają niechemiczne metody walki z mszycami, takie jak usuwanie końcówek pędów z koloniami mszyc oraz oprysk preparatami roślinnymi przygotowanymi samodzielnie, min. wyciągami z cebuli lub czosnku. Jeżeli zdecydujemy się na "chemię", możemy wybrać jeden z preparatów do zastosowań amatorskich - ABC przeciwko szkodnikom na roślinach ozdobnych AL lub ABC na mszyce AL.
-
Na spodniej części liści niektórych roślin mogą pojawić się niewielkie brunatne punkty, oznaczające atak czerwców lub innych małych owadów. Ponieważ ręczne usunięcie jest bardzo trudne, zaleca się zwilżenie zaatakowanych miejsc spirytusem, a następnie spryskanie roślin roztworem 20 g miękkiego szarego mydła i 10 cl spirytusu na litr wody.
-
Gdy pogoda jest ciepła i wilgotna, róże mogą zostać zaatakowane przez mączniaka. Pomóc mogą preparaty siarkowe. Należy się jednak liczyć również z tym, że mogą one zaszkodzić roślinom.
-
Mączniak zagraża również piwoniom znajdującym się w fazie pączkowania. Kwiaty można próbować uratować, wycinając ostrożnie zaatakowane pączki.
-
Bodziszki i fuksje mogą zostać zaatakowane przez mączlika. Gdy szkodników jest niewiele, pomoże spryskiwanie ciepłą wodą. Jeśli jest ich dużo, konieczne będzie zastosowanie środka owadobójczeg
Trawnik:
-
Szybko rosnący trawnik należy kosić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto go również grabić metalowymi grabiami, co zmniejszy ryzyko tworzenia się mchu.
-
W fazie wzrostu trawnik można trzykrotnie dokarmić nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli nie posiadamy urządzenia do rozpryskiwania nawozu, można go rozsypać ręcznie.
-
Skoszoną trawę należy usunąć z trawnika. Można ją rozsypać jako ściółkę pod krzewami, co zapobiegnie ich wysychaniu i wzrostowi chwastów. Ściętą trawę możemy również dodać do kompostu.



MARZEC W OGRODZIE
Marzec to miesiąc radości dla ogrodników, gdyż niebawem ukażą się pierwsze kwiaty: zwiastuny wiosny. Jest to jednocześnie okres bardzo pracowity. Dzień coraz dłuższy i słońca coraz więcej, nic więc dziwnego, że nieśmiało wychodzą spod ściółki pierwsze delikatne kiełki. Uważajmy, aby ich nie złamać podczas pierwszych spacerów po rabatach. Każdy zapewne ma w swoim ogrodzie wczesnowiosenną roślinkę, która daje znać, że skończyło się zimowe leniuchowanie. Dla mnie są to przebiśniegi i krokusowa łąka w trawniku, dla innych bajeczne oczary, tryskające kolorem u schyłku zimy. Nieważne jaki mają kolor, ważne że kończy się zima. Bierzmy się zatem do kopania, przycinania, nawożenia i sadzenia.
Ogród
-
wysiewamy większość roślin jednorocznych, uprawianych z rozsady np. nagietki.smagliczki nadmorskie, aksamitki, groszek pachnący. Jeśli nie mogliśmy tego zrobić w lutym z powodu braku nasłonecznionego miejsca , właśnie w marcu mamy większą szansę powodzenia, gdyż roślinki będą przebywały w domu krócej i nie „wyciągną się”. Poza tym w marcu nasłonecznienie jest znacznie lepsze
-
jeśli wysiewaliśmy w lutym, powinniśmy młode roślinki przepikować do pojedynczych doniczek lub skrzyneczek tak, aby listki nie stykały sięw dalszym ciągu sprawdzamy bulwy dalii i pacioreczników, przechowywanych w chłodnych pomieszczeniach. Te, które gniją, usuwamy, aby nie zaraziły zdrowych
-
jeśli stopniał śnieg i pogoda utrzymuje się w dzień powyżej 0 st. C, możemy rozpocząć pierwsze wiosenne prace ogrodowe, zwłaszcza że cieszą nas już kwitnące rośliny wiosny: ranniki, krokusy, przebiśniegi, ciemierniki, przylaszczki, oczary itp.
-
pełni zapału do pracy, możemy w tym miesiącu ciąć krzewy liściaste kwitnące latem na pędach tegorocznych np. budleje, wajgele, jaśminowce wonne, tawuły japońskie Tniemy również u podstawy derenie, aby wydały - większą ilość kolorowych pędów oraz powojniki (Clematis)
-
wierzby szczepione na wysokim pniu teraz zostawiamy, gdyż kwitną i mają”kotki”.Będziemy ciąć dopiero, gdy zaczną wypuszczać liście, a „kotki”zaczną odpadać
-
wycinamy zeszłoroczne kwiatostany hortensji wielkokwiatowych (H.macrophylla) nad pierwszą parą pąków, uważając aby ich nie uszkodzić. Ten gatunek hortensji kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc wiosną ich nie tniemy. Jeśli stare pędy zmarzły, usuwamy je
-
inaczej postępujemy z hortensjami drzewiastymi i bukietowymi (H.arborescens i H.paniculata), które kwitną na pędach tegorocznych. Te powinniśmy przyciąć nad 3,4 pąkiem, a słabe pędy nisko pokładające się nad ziemią, wycinamy całkowicie
-
rozpoczynamy usuwanie okryć zimowych, ale ostrożnie, obserwując długoterminowe prognozy pogody. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy już należy odkrywać, lepiej zaczekajmy do końca miesiąca. Zdjęte okrycia zimowe (agrowłókniny, juty, maty słomiane) suszymy i przechowujemy do następnego roku
-
obcinamy w końcu marca stare źdźbła u ozdobnych traw np. miskantów chińskich, a z kęp traw zimozielonych usuwamy tylko obumarłe źdźbła
-
na rabatach bylinowych, po obeschnięciu resztek bylin, skracamy je przy samej ziemi
-
wykonujemy zabiegi ulepszające glebę, rozsypujemy próchnicę, kompost i płytko mieszamy z glebą
-
wykonujemy pierwsze doniczkowe dekoracje z wiosennymi roślinami kwitnącymi, np. pędzone rośliny cebulowe, bratki, stokrotki, pierwiosnki. Jeszcze nie tęsknimy za pelargoniami
-
czyścimy skrzynki lęgowe ptaków, gdyż w starym materiale na gniazdo mogą znajdować się pasożyty. Robimy to roztworem gorącej wody z szarym mydłem ustawiamy domki dla pożytecznych owadów
-
możemy rozpocząć sadzenie żywopłotów z roślin liściastych np. ligustr, grab, buk, berberys. Posadzone rośliny skracamy o jedną trzecią, aby zapewnić zagęszczenie się roślin u nasady
-
jeśli ziemia rozmarzła, zagrabiamy rabaty, które przekopaliśmy jesienią, aby zapobiec wysychaniu podłoża rozmnażamy przez podział byliny kwitnące latem np. liliowce, ostróżki, dzielżany. Po posadzeniu na nowym miejscu obficie podlewamy
-
do gruntu wysiewamy marchewkę, pietruszkę, koper, rzodkiewkę oraz sadzimy dymkę i czosnek
-
regularnie podlewamy rośliny w pojemnikach na tarasie lub balkonie



KWIECIEŃ W OGRODZIE
Sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre. Wiosna to dla miłośników ogrodów najmilsza pora, czas wyboru kwiatów, aby nasze zielone zakątki stały się jeszcze piękniejsze. To również czas ciężkiej pracy, bo po zimie mamy jej mnóstwo. Rośliny w domu i ogrodzie rozpoczynają intensywną wegetację, wymagają więc wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czas na cięcie, rozmnażanie i nawożenie.
Ogród
-
pod koniec miesiąca (po zahartowaniu), możemy wysadzać do gruntu rozsadę roślin jednorocznych np. begonie wiecznie kwitnące
-
wysiewamy na miejsce stałe odporne rośliny jednoroczne np. nagietki, aksamitki
-
bulwy dalii, pacioreczników możemy wsadzić do doniczek i ustawić w ciepłym, słonecznym miejscu, aby - wcześniej zakwitły. Z wysadzeniem do gruntu czekamy do maja
-
sprawdzamy inne rośliny przechowywane zimą w chłodnym miejscu (aukuby, drzewka laurowe, oleandry, agawy, fuksje itp.). usuwamy chore, przyschnięte liście, opryskujemy przeciwko chorobom i szkodnikom
-
sadzonkujemy pelargonie, złocienie krzewiaste przez sadzonki zielne
-
przycinamy krótko wierzby szczepione, aby wydały mocne, długie pędy. Wierzby z baziami tniemy, gdy zgubią bazie i zaczną im rosnąć liście. Potrzebujemy dobrych sekatorów
-
ostatecznie zdejmujemy zimowe okrycia i rozgarniamy kopczyki chroniące przed mrozem
-
przycinamy krzewy róż w dalszym ciągu wykonujemy cięcie krzewów
-
czyścimy kępy bylin, wycinamy suche, zeszłoroczne pędy i liście
-
dzielimy byliny kwitnące latem np. floksy, funkie, rojniki, rozchodniki, zawciąg oraz jesienią np.astry bylinowe, dzielżany oraz ziołasadzimy drzewa, krzewy, byliny i zioła kupione w szkółce
-
usuwamy wschodzące chwasty z rabat
-
wykonujemy pierwsze nawożenie. Nawóz lekko mieszamy z glebą
-
ściółkujemy rośliny korą lub kompostem, aby zapobiec stratom wilgoci i ograniczyć rozwój chwastów
-
tniemy krzewy forsycji (po przekwitnięciu) przycinamy żywopłoty liściaste zimozielone podlewamy rośliny świeżo posadzone w wypadku kilkudniowej suszyprzygotowujemy doniczki i inne pojemniki na tarasowe i balkonowe kompozycje
-
usuwamy przekwitające kwiaty roślin cebulowych np. przebiśniegi, krokusy, aby nie wysilały się na wydanie nasion. Liście pozostawiamy aż zżółkną, aby cebule zgromadziły potrzebne zapasy
-
jeśli nie wykonaliśmy regeneracji trawnika w poprzednim miesiącu, zróbmy to w kwietniu


